Łódź – Pogrzeb st. kpr. Łukasza Supery

07-DSCN0915.JPGW kościele pw. św. Kazimierza w Łodzi, 05.06.2017 r. odbył się pogrzeb st. kpr. Łukasza Supery, żołnierza 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. kan. Stanisław Łągwa, proboszcz parafii. Po rozpoczęciu eucharystii wszystkich uczestników pogrzebu powitał ks. por. Stanisław Pawłowski, kapelan Garnizonu Łęczyca, a następnie odczytał list kondolencyjny przesłany przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.
12-DSCN0924.JPG W homilii kapelan Garnizonu Łęczyca nawiązał do ewangelicznej opowieści o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain. Przypomniał, że rozegrała się ona w bramie miasta, symbolizującej granicę między dwoma światami. Ukazał sytuację matki zmarłego tragicznie żołnierza, która również jest wdową, w kontekście życia wiecznego. Jezus, który zatrzymał się w bramie dotknął mar, na których spoczywało ciało młodego człowieka i powiedział: „Młodzieńcze, tobie mówię, wstań” – niejako zawrócił go z tej drogi, która prowadziła w stronę wieczności, do świata żywych. A zbolałej matce powiedział: „Nie płacz”. Przywracając życie jej synowi, także jej przywrócił radość i sens życia. We mszy pogrzebowej uczestniczył również ks. kpt. dr Robert Dębiński kapelan 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

09-DSCN0919.JPG

Msza św. pogrzebowa zgromadziła wielu wiernych. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział: Dyrektor Departamentu Kadr MON Radosław Peterman, Dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej gen bryg. dr Stanisław Kaczyński, Szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – zastępca inspektora Wojsk Lądowych – gen . bryg. Krzysztof Radomski, Dowódca Garnizonu Łęczyca ppłk pil. Mirosław Guzdek, Dowódca 1 bkp z Leźnicy Wielkiej ppłk Krzysztof Sarnowski, przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódcy poszczególnych jednostek wchodzących w skład 25BKP, żołnierze Garnizonu Łęczyca, przedstawiciele innych służb mundurowych. Kompanię honorową wystawił 1 bkp z Leźnicy Wielkiej. W uroczystości wzięła też udział Orkiestra Wojskowa z Warszawy. 

Po Mszy św. odbyły się obrzędy pogrzebowe, którym przewodniczył ks. por. Stanisław Pawłowski. Przy trumnie została odczytana decyzja Mistra MON o mianowaniu na kolejny stopień wojskowy, oraz postanowienie Prezydenta RP o nadaniu odznaczeń. Potem głos zabrał Dyrektor Departamentu Kadr MON Radosław Peterman, który przedstawił przebieg wzorowej służby st. kpr. i złożył kondolencje rodzinie zmarłego.

Po złożeniu flagi państwowej, koledze spadochroniarze z tego samego plutonu w symbolicznym pożegnaniu przyczepili gapy skoczka spadochronowego do trumny.75-DSCN1060.JPG

Śp. st. kpr. Łukasz Supera spoczął na Cmentarzu Komunalnym Łódź – Zarzew.

 

Śp. st. szer. Łukasz Supera był żołnierzem 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej, w którym służył ponad 10 lat, dwukrotnie brał udział w PKW Afganistan. Zginął tragicznie podczas powrotu z poligonu 26 maja 2017 roku, w Dniu Matki. Miał 34 lata. Pośmiertnie awansowany do stopnia starszego kaprala i odznaczony Złotym Medalem za zasługi dla obronności kraju. 

Spoczywaj w pokoju.

s.p.
PEŁNA FOTORELACJA Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWEJ -> http://www.parafiawojskowa.pl/index.php/foto-grafia/pogrzeb-st-kapr-ukasza-supera