OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO
czwartek, 15-08-2024
Obchody Święta Wojska Polskiego w Łodzi rozpoczęły się w czwartek, 15 sierpnia 2024r., od uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej. Po Mszy św. odbyły się uroczystości państwowe przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.
- „Kto w nas rządzi? Czy rządzi mną to Dziecko, którym jest Jezus Chrystus, czy smok? Komu ufamy – temu Dziecku, czy temu smokowi? Kogo uważamy za silniejszego? Komu przyznajemy rację? Czyją władzę przyjmujemy nad sobą?” – mówił kardynał Grzegorz Ryś, który wraz z kardynałem Konradem Krajewskim – jałmużnikiem papieskim sprawował Eucharystię w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 104. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz w przypadające tego dnia Święto Wojska Polskiego.
W modlitwie w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego uczestniczyli przedstawiciele organizacji i środowisk kombatanckich, władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej i samorządowej, obecni byli przedstawiciele łódzkich uczelni, konsulów honorowych, służb mundurowych, związków zawodowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń. W uroczystościach udział wzięli wojewoda łódzki Dorota Ryl, marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, prezydent miasta Hanna Zdanowska, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Obecni byli duchowni kościołów chrześcijańskich i związków wyznaniowych, ordynariat polowy reprezentował proboszcz parafii wojskowej w Łodzi ks. ppłk Tomasz Krawczyk, kapelan Garnizonu Łódź.
W uroczystych obchodach uczestniczyły kompania honorowa Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej i Policji oraz pododdział konny Straży Miejskiej w Łodzi. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi, pod batutą tamburmajora Stanisława Trojanowskiego i Stowarzyszenie Śpiewacze „Harmonia” pod dyrekcją Kamila Gruszczyńskiego.
W homilii skierowanej do wiernych metropolita łódzki przypomniał znaczenie dzisiejszego święta, które ma wymiar zarówno kościelny jak i narodowy. Odwołując się do Apokalipsy św. Jana, kardynał Grzegorz Ryś powiedział: „Teraz nastało zbawienie, moc, królestwo i władza tego małego Chłopca, który z Bogiem zasiada na tronie. Gdzie jest twa władza? Gdzie jest ta władza Jezusa Chrystusa? Nie rozglądajcie się dookoła, ale popatrzcie w siebie. Każdy z nas musi potrzeć w sam środek swojego myślenia, swojego decydowania, swoich postaw, swoich przekonań. Kto w nas rządzi? Czy rządzi mną to Dziecko, którym jest Jezus Chrystus, czy smok? Komu ufamy – temu Dziecku, czy temu smokowi? Kogo uważamy za silniejszego? Komu przyznajemy rację? Czyją władzę przyjmujemy nad sobą? Kto w nas rządzi?” – pytał kardynał Ryś.
- „Władza Jezusa Chrystusa – Dziecięcia, Baranka, ukrzyżowanego Pana jest władzą ostateczną. Nie jest władzą doraźną tu i teraz, ale jest to władza, która nie przemija, która się nie kończy, bo ona jest władzą nad sercem człowieka – nad moim sercem – nad sercem każdej i każdego z nas” – zauważył kaznodzieja. Kardynał Ryś zwrócił uwagę na to, że „Liturgia jest momentem decyzji - jest momentem wyboru, gdzie to Słowo o brzemiennej Kobiecie i o smoku – to Słowo jest jak miecz, który spada z góry. Gdy miecz spada z góry, to potrzebujesz wybrać i być, albo z jednej, albo z drugiej strony. Musisz stanąć po jednej lub po drugiej stronie. Najgorsze byłoby, gdyby to Słowo nas do żadnego wyboru nie wezwało. Przyszliśmy tutaj, bo to Słowo jest dla nas ważne! Przyszliśmy do tej katedry, by posłuchać Jezusa bo to, co mówi uznajemy, że jest dla nas niesłychanie ważne – istotne. Gdy my tu przychodzimy się modlić za Polskę, za nasze wojsko – to Jezus odpowiada nam słowem, czemu ta modlitwa miałaby służyć, jacy by mieli z nas narodzić się ludzie!”. Na zakończenie Mszy św. kard. Grzegorz Ryś pobłogosławił zioła i kwiaty oraz podziękował wszystkim zebranym za obecność i wspólną modlitwę.
Po Eucharystii na placu katedralnym im. św. Jana Pawła II odbyły się uroczystości państwowe. Pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki zostały złożone kwiaty, a pod pomnikiem św. Jana Pawła II kwiaty i znicze pamięci. Następnie odbyła się uroczysta zmiana Warty Honorowej na posterunku przy Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, odegrany został hymn Rzeczypospolitej Polskiej, a na maszt podniesiono flagę państwową.
W wygłoszonym okolicznościowym przemówieniu wojewoda łódzki Dorota Ryl podziękowała wszystkim żołnierzom, kombatantom i weteranom: - „Drodzy żołnierze, weterani, kombatanci zwracam się do was uroczyście i życzę, żebyście z każdego dnia służby mieli poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec ojczyzny. Abyście zawsze czuli dumę ze swoich zasług i dokonań dla Rzeczypospolitej. Jako przedstawiciel rządu zapewniam was o szacunku i uznaniu dla waszego trudu dla polskiego munduru jako symbolu poświęcenia i oddania dla wspólnego dobra narodu polskiego. Cześć i chwała bohaterom”. Następnie został odczytany Apel Pamięci Oręża Polskiego, została oddana salwa honorowa, a bezpośrednio po niej odegrane zostało Hasło Wojska Polskiego. Obchody Święta Wojska Polskiego w Łodzi zakończono złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz defiladą kompanii honorowych.
ks. ppłk Tomasz Krawczyk
foto: ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej