Procesja Bożego Ciała 2024
czwartek, 30-05-2024
W czwartek, 30 maja 2024 r., obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną świętem Bożego Ciała. Przez udział w procesji wierni parafii wojskowej w Łodzi wyznali swoją wiarę w realną obecność Chrystusa w Chlebie Eucharystycznym.
Poważny nastrój Wielkiego Czwartku nie pozwala liturgii Kościoła uczcić tego dnia radosnymi pieśniami i cieszyć się, że Bóg zamieszkał między ludźmi. Dlatego Kościół ustanowił ku czci tej tajemnicy osobny dzień, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w której oddaje publiczny hołd Jezusowi - Zbawcy, ukrytemu w Najświętszym Sakramencie pod postaciami chleba i wina. Równocześnie Kościół wynagradza Zbawicielowi wszystkie krzywdy i zniewagi, jakich doznaje On w tej świętej tajemnicy.
Wspólnie dwie parafie: parafia wojskowa p.w. św. Jerzego i parafia p.w. św. Józefa Obl. NMP w Łodzi zorganizowały tegoroczną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. O godz. 10.00 wierni uczestniczyli we Mszy św. w świątyni pw. św. Józefa Obl NMP, której przewodniczył proboszcz parafii ks. kan Adam Bajer vel Bojer, okolicznościową homilię wygłosił ks. ppłk Tomasz Krawczyk. Kaznodzieja podkreślił znaczenie Eucharystii i moc jaką daje właściwie przeżywana wspólnota wiary zjednoczona wokół Eucharystii.
Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy następującą trasą: ul. Ogrodową, Mielczarskiego, Cmentarną i następnie ul. św. Jerzego do świątyni garnizonowej. - „Procesja w kościele ma wyjątkowe znaczenie. To droga którą pokonujemy. Człowiek zawsze gdzieś podąża, jest w drodze, czasem się spieszy, czasem ociąga, jedzie do pracy, wraca do domu, idzie na spacer czy w odwiedziny… Procesję w kościele katolickim zawsze prowadzi krzyż. Nie jest to więc zwykła droga, parada czy manifestacja. My chrześcijanie w procesji idziemy za krzyżem – prowadzi nas Zbawiciel, który dziś obecny w Najświętszym Sakramencie opuszcza świątynie i wędruje z nami ulicami, na których zwykle tętni codzienne życie. Idzie tam, gdzie my chodzimy, aby żyć tam, gdzie my żyjemy. W Boże Ciało rzeczywistość religijna przenosi się w sposób widzialny w miejsca, które zwykle nie kojarzą się nam z Bogiem i modlitwą. Przechodzi między domami, obok sklepów, centrów handlowych, barów, przystanków. Drogi, którymi codziennie przesuwają się ludzie i samochody, w tym wyjątkowym dniu stają się miejscem publicznego wyznania wiary i uwielbienia Boga” - powiedział ks. ppłk Tomasz Krawczyk.