Rekolekcje wielkopostne 24 - 26 marca 2023 r.
środa, 15-03-2023
Rekolekcje to praktyka powszechna i znana od wieków, uświęcona tradycją Kościoła, przeznaczona dla wiernych wszelkich stanów i powołań. Odprawiają je wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, studenci, uczniowie, osoby samotne i rozwiedzione.
Rekolekcje (łac. recolligere – zbierać na nowo, powtórnie) - to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej, refleksji nad własnym życiem i ostatecznie - pogłębieniu relacji z Bogiem. Mają temu służyć: wyciszenie, modlitwa, kontemplacja, konferencje, rachunek sumienia, spowiedź święta. O takich rekolekcjach mówi kanon 770 Kodeksu Prawa Kanonicznego, według którego „proboszczowie zgodnie z zarządzeniem biskupa diecezjalnego powinni w pewnych okresach organizować to przepowiadanie, które nazywa się rekolekcjami”. Obok nauk rekolekcyjnych, nieodłącznym elementem rekolekcji jest spowiedź i Eucharystia. To ważna część chrześcijańskiego życia, sprzyjająca ożywieniu i pogłębieniu doświadczenia wiary.
Celem rekolekcji zawsze jest odnowienie wiary, pogłębienie relacji z Bogiem. Ale to nie wszystko. W jaki sposób rozpoznawać Boże dzianie we własnym życiu? Jak dobrze się modlić? Jak radzić sobie z trudnościami codziennej egzystencji? Jak świadomie przeżywać swoje chrześcijaństwo? Rekolekcje pomagają odpowiedzieć na te pytania, uczą gdzie ich szukać.
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne, które odbędą się w naszej wojskowej parafii w Łodzi w dniach 24 - 26 marca 2023 r., wygłosi o. Józef Łągwa SJ, kapelan Armii Krajowej Okręg Łódź.
Program Rekolekcji
Piątek 24.03. - WOLNOŚĆ
godz. 17.00 - Droga Krzyżowa
godz. 17.30 - Msza św. z nauką rekolekcyjną
godz. 19.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną dla młodzieży akademickiej
Sobota 25.03. - PRAWDA
godz. 17.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną
godz. 19.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną dla młodzieży akademickiej
Niedziela 26.03. - PASJA, największa Miłość
godz. 8.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną
godz. 10.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną
godz. 12.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną
godz. 17.15 - Gorzkie Żale z nauką pasyjną
godz. 18.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną dla młodzieży akademickiej
O. Józef Łągwa, ur. 13 listopada 1952 r. w Piotrkowie Tryb., przyjął święcenia kapłańskie 21 maja 1978 r. w Łodzi. Od 1974 r. zaangażowany był w ruchu oazowym „Światło-Życie”. W latach 1971-1973 powołany do wojskowej jednostki specjalnej dla kleryków. W 1978 wikariusz w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wygiełzowie, 1978-1982 w parafii Matki Bożej w Będkowie. W pierwszym okresie swojego życia kapłańskiego dał się poznać jako utalentowany duszpasterz młodzieży. W Będkowie pomagał w budowie domu „Emaus”. W Bełchatowie stawiał fundamenty pod kościół Matki Kościoła. W Marzeninie jego zasługą była budowa kaplic w Okupie, Grabi i Młodawinie. Towarzyszyła tym inicjatywom praca w środowiskach robotniczych Bełchatowa oraz organizacja pielgrzymek. Drugi etap życia o. Józefa to odkrycie w sobie charyzmatu życia zakonnego. W latach 1984-85 odbył nowicjat domach zakonnych Towarzystwa Jezusowego w Kaliszu i w Toruniu. Później pracował w parafiach Szczecina - 7 lat, Gdańska - 4 lata. W ramach tej posługi prowadził duszpasterstwo młodzieży i dzieci oraz dorosłych, organizował wakacje dla młodzieży, dzieci (od 700 do 1000 uczestnikуw rocznie), rekolekcje ignacjańskie, parafialne, misje itp. W latach 1997-98 o. Józef odbył w Jastrzębiej Górze III probację, czyli przygotowanie do uroczystych ślubуw zakonnych, które złożył 22 kwietnia 1999 r. w Łodzi. Od 1 sierpnia 1998 r. o. Józef pełnił funkcję przełożonego wspólnoty zakonnej i proboszcza parafii, która odgrywa niezwykłą rolę w życiu religijnym Łodzi. Jego zasługą jest koordynacja pracy duszpasterskiej, 41 wspólnot modlitewnych, grup, stowarzyszeń itd., renowacja zabytkowej świątyni we współpracy ze Społeczną Radą Renowacji Kościoła, rekolekcje ignacjańskie i ewangelizacyjne z zespołem ewangelizacyjno-wokalnym „Mocni w Duchu” oraz we współpracy z jezuitami i świeckimi zaangażowanymi w posługę rekolekcyjną i apostolską.