Obchody Narodowego Święta 3 Maja w Łodzi
piątek, 03-05-2024
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Straż Miejska, działacze społeczni i polityczni, wreszcie łodzianie, wzięli udział w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, które odbyły się pod łódzką archikatedrą. Mszy św. z okazji uroczystości Matki Bożej Królowej Polski i uchwalenia Konstytucji 3 Maja przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, który podkreślił, że Eucharystię sprawuje w intencji Ojczyzny. Na wspólną modlitwę przybyli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, wielu działaczy politycznych i społecznych a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta Łodzi.
- „W dniu 3 maja obchodzimy święto dwóch Matek: Matki Bożej Królowej Polski i Matki Ojczyzny naszej. Dziś gromadzimy się w Katedrze, aby uczcić naszą Matkę Maryję, a także aby modlić się za naszą Ojczyznę” - mówił na wstępie ks. prał. Ireneusz Kulesza, proboszcz łódzkiej katedry.
W wygłoszonej homilii kard. Grzegorz Ryś mówił o tym, że królowanie Maryi jest wpisane we władzę Jezusa Chrystusa i Jego godność królewska. Duchowny pytał się zgromadzonych, czy w nas jest to samo pragnie? Czy chcemy, aby nasza godność i królowanie było wpisane we władzę Chrystusową?
- „Przyjmując chrzest wchodzimy w potrójną godność Jezusa Chrystusa: kapłańską, prorocką i królewską. My wszyscy, którzy nosimy w sobie nieskończoną godność i powołanie do królowania możemy sobie razem z Maryją postawić pytanie: czy to nasz rozumienie i przeżywanie godności i czy to nasze przeżywanie naszego powołania do królowania czy rzeczywiście jest wpisane w królowanie Jezusa Chrystusa” - powiedział.
Dalej Metropolita Łódzki wskazywał, że stoimy dziś przed wyborem między władzą ciemności, a Królestwem Bożego Syna. - „Dziś Apokalipsa pokazuje nam walkę między smokiem, a Niewiastą. Jest władza smoka i jest władz Dziecka, które zrodziła Niewiasta. Której chcemy podlegać? Którą wybieramy? Nikt z nas nie ucieknie dziś przed tymi pytaniami”- mówił duchowny.
Na zakończenie kard. Ryś wskazywał, że Maryja uczy nas jak można przeżywać godność królewską. - „Tak długo jak nie wpiszemy naszej godności królewskiej w królowanie Chrystusa jest niebezpieczeństwo, że będziemy trwali pod władzą ciemności i w zrozumieniu dla władzy smoka w świecie. Bóg chce, abyśmy królowali razem z Jego Synem, byśmy rozumieli co to jest miłości i byśmy rozumieli władzę Dziecka nad sobą” - zakończył kard. Grzegorz Ryś. Msza św. zakończyła się odśpiewaniem hymnu „Boże coś Polskę” w intencji Ojczyzny.
Następnie odbyły się uroczystości patriotyczne przy Grobie Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na placu katedralnym. Licznie zebrane poczty sztandarowe ze szkół i instytucji państwowych, żołnierze Garnizonu Łódź, harcerze i przedstawiciele środowisk kombatanckich, samorządowcy i parlamentarzyści wszyscy przybyli, by uczcić święto państwowe, a swoją obecnością podkreślić wagę i znaczenie tego narodowego święta. Urząd Wojewódzki reprezentowała wojewoda Dorota Ryl, przedstawicielem władz miasta był wiceprezydent Adam Wieczorek.
Szczególną uwagę zwracały ustawione wzdłuż ulicy Piotrkowskiej kompanie honorowe policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Służby Więziennej i Straży Miejskiej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego pod kierunkiem Krzysztofa Janczarka wraz ze Stowarzyszeniem Śpiewaczym „Harmonia” pod dyrekcją Kamila Gruszczyńskiego.
Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II nastąpiła uroczysta zmiana warty na posterunku przy płycie grobu Nieznanego Żołnierza. W tym roku asystę honorową wystawił 93. Batalion Lekkiej Piechoty 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. Po zmianie warty podniesiono na maszt flagę państwową i odśpiewano Hymn Narodowy.
W okolicznościowym przemówieniu wojewoda łódzki Dorota Ryl powiedziała, że 3 maja to święto radości i wdzięczności. - „Dziękujemy naszym przodkom za 3 maja 1791 roku. Wybrali wtedy drogę równości, tolerancji i współstanowienia, którą my cały czas podążamy. I mimo dalszych dramatycznych losów pierwszej konstytucji, raz rozpoczętego procesu zmian, nie dało się już zatrzymać. Konstytucja 3 maja zainicjowała modernizacje kraju w myśl zachodnioeuropejskiego oświecenia. Podjęto próbę naprawy słabego ustrojowo, politycznie i gospodarczo państwa przez jego głębokie reformy” - powiedziała wojewoda Dorota Ryl. Następnie żołnierze Wojska Polskiego odczytali Apel Poległych i oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowych.
ks. ppłk Tomasz Krawczyk
foto: ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej