Obchody Święta Niepodległości w Łodzi
sobota, 11-11-2023
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczęły się w sobotę, 11 listopada 2023 r., od uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej. Po Mszy św. na Placu Katedralnym odbyły się uroczystości państwowe przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.
Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył Grzegorz Kardynał Ryś, metropolita łódzki. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji i środowisk kombatanckich, władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, obecni byli przedstawiciele łódzkich uczelni, konsulów honorowych, służb mundurowych, związków zawodowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń. W uroczystościach udział wzięli wojewoda łódzki Karol Młynarski i prezydent miasta Hanna Zdanowska, obecny był marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, Zbigniew Rau, minister Spraw Zagranicznych, Waldemar Buda, minister Rozwoju i Technologii oraz Włodzimierz Tomaszewski, minister członek Rady Ministrów. Obecni byli parlamentarzyści - nowo wybrani - do Parlamentu Polskiego, parlamentarzyści Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele służb mundurowych wojska, policji, służby celnej, straży miejskiej i straży pożarnej; przybyli członkowie oddziałów wojskowych i formacji w strojach historycznych, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Skauci Europy. We wspólnej modlitwie uczestniczyli duchowni kościołów chrześcijańskich i związków wyznaniowych, ordynariat polowy reprezentował proboszcz parafii wojskowej w Łodzi ks. ppłk Tomasz Krawczyk, kapelan Garnizonu Łódź. Na Mszę św. licznie przybyli wierni świeccy, którym dobro Najjaśniejszej Rzeczypospolitej leży mocno na sercu.
W uroczystych obchodach Święta Niepodległości uczestniczyły kompania honorowa Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi, pod batutą tamburmajora Stanisława Trojanowskiego i Stowarzyszenie Śpiewacze „Harmonia” pod dyrekcją Kamila Gruszczyńskiego.
O odpowiedzialności za Ojczyznę, za Kościół, za drugiego człowieka - nawiązując do listu św. Pawła do Rzymian - mówił w homilii podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny z okazji narodowego Święta Niepodległości Grzegorz Kardynał Ryś.
- Wziąłeś odpowiedzialność za innych - znasz ich po imieniu? Co o nich wiesz? Co potrafisz o nich powiedzieć? Jakie dobro oni czynią? Dlaczego oni w tej wspólnocie, której przewodzisz są tak niezbędni? Jesteś tym lepszym przewodnikiem, im więcej umiesz mówić o nich, niż o sobie. Kto to są ci, którzy z tobą pracują? Ile mówisz o tych, którzy z tobą pracują, żeby nie było tak, że wszystko robisz sam, i że tylko ty masz być zapamiętany. Zobaczcie, że to do czego zaprasza nas św. Paweł, to jest rozumienie Kościoła Ojczyzny, miasta, województwa, rozumienie ich nie w jakichś kategoriach abstrakcyjnych! – zaznaczył kaznodzieja.
- Polska to nie jest jakaś idea. Polska to nie jest jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś program gospodarczy. Kościół to nie jest jakaś idea, to nie jest jakaś abstrakcja. Kościół to nie jest jakiś projekt pastoralny. Jedno i drugie nie jest na pewno jakimś tłumem, nie jest żadną masą. To do czego nas zaprasza dziś apostoł, to byśmy rozumieli te rzeczywistości jako rzeczywiste wspólnoty, w których się widzi ludzi, w których są zawarte relacje, bliskie, trwałe i konkretne. – podkreślił kard. Ryś.
Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii metropolita łódzki pytał - O jakie relacje chodzi? Co Pan Jezus mówi na ten temat w Ewangelii? Pozyskujcie sobie przyjaciół! Czy Kościół to jest wspólnota przyjaciół? Ojczyzna to wspólnota przyjaciół? Ta katedra, w której jesteśmy, bo nas łączy jedno i drugie – Kościół i Ojczyzna to jest wspólnota przyjaciół? Czy nam na tym zależy? Czy pozyskujemy siebie, by być dla siebie przyjaciółmi? Tego się nie robi w minutę. To dobrze rozumiemy. Słowo przyjaciel to jest słowo poważne. Relacja opisana tym słowem, to jest relacja poważna. Czy jest coś ważniejszego, co można robić w Polsce, jak budowanie wspólnoty przyjaciół, gdzie przestajemy gadać o abstrakcjach, o ideach, nie wiadomo o czym. Popatrzmy się po sobie – bo jesteśmy osobami – mam imię, mam nazwisko. Odkrawam w nim przyjaciela, bo widzę w nim dobro, widzę co czyni, widzę że bez niego nie mogę robić tego, czego bym bardzo chciał dla tej wspólnoty. On jest mi potrzebny, jest mi konieczny, nawet jeśli to, co robi jest malutkie – zauważył kaznodzieja.
Podczas Liturgii Eucharystycznej metropolita łódzki modlił się w intencji Ojczyzny i wszystkich Polaków II Modlitwą Eucharystyczną o Tajemnicy Pojednania, w której czytamy między innymi: - „Poznajemy Twoją miłość ojcowską, gdy kruszysz twarde ludzkie serca, i w świecie rozdartym przez walki i niezgodę czynisz człowieka gotowym do pojednania. Ty mocą Ducha działasz w głębiach serca, aby nieprzyjaciele szukali zgody, w przeciwnicy podali sobie rękę i ludy doszły do jedności. Twój dar, Ojcze, sprawia, że szczere szukanie pokoju gasi spory, miłość zwycięża nienawiść, a pragnienie zemsty ustaje przez przebaczenie”.
Po błogosławieństwie wierni obecni na liturgii, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i duchowieństwa przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tu złożono kwiaty, znicze. Następnie na Placu Katedralnym im. św. Jana Pawła II odbyły się uroczystości państwowe. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego została wciągnięta na maszt Flaga Narodowa, odbyła się uroczysta zmiana warty, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Wojewoda Łódzki Karol Młynarczyk, w którym powiedział, że dzisiejsze święto łączy Polaków: - „Dziś Dzień Niepodległości, po ponad wieku nasi przodkowie po dramatycznych zmaganiach wyrwali z rąk zaborców naszą Ojczyznę. Bez zaangażowania całego narodu, zjednoczonego mimo dzielących różnic, oraz gotowego do współpracy w imię najwyższych wartości marzenie o wolności nigdy by się nie ziściło, dzięki tym, którzy nigdy nie zwątpili w możliwość odzyskania niepodległości”. Następnie przedstawiciele wojska odczytali Apel Poległych i oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowych.
Msza św. w kościele garnizonowym
Po południu, o godz. 17.00 wierni parafii wojskowej w Łodzi zgromadzili się w świątyni garnizonowej p.w. św. Jerzego na Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny. W okolicznościowej homilii ks. ppłk Tomasz Krawczyk wspomniał tych wszystkich, którzy 105. lat temu rozpalili jutrzenkę polskiej wolności. - „Polacy z trzech zaborów zjednoczyli się wokół jednej idei, jaką było odrodzenie niepodległego Państwa Polskiego. I odnieśli zwycięstwo! Po 123. latach zaborów Polska zmartwychwstała! Kolejne lata były zmaganiem się o umocnienie granic Rzeczypospolitej, zaś w roku 1920 r. polski żołnierz stoczył zacięty bój odpierając bolszewicką nawałę. Wszystkim, którzy przelewali krew i oddawali życie w tamtym czasie należą się pamięć i wdzięczność. Ich wyrazem jest dziś nasza obecność w tej wojskowej świątyni w Łodzi i nasza modlitwa w ich intencji, zapalone znicze na mogiłach poległych i zmarłych oraz kwiaty złożone w miejscach upamiętniających walkę o suwerenność naszej Ojczyzny” - powiedział ks. kapelan.
Po Mszy św., podczas nabożeństwa wypominkowego, wierni modlili się za poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy uczestników rozbrajania Niemców w Łodzi 11 listopada 1918 roku. Przez cały listopad w świątyni wojskowej w Łodzi szczególną modlitwą obejmujemy tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny i przelali swoją krew w obronie jej granic. O naszych bohaterach, którzy od czasów zaborów walczyli o niepodległość Ojczyzny, a potem tworzyli naszą łódzką społeczność w wolnej Polsce i przyczyniali się do jej powstania i rozwoju, pamiętaliśmy, pamiętamy, będziemy pamiętać! Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci oraz przekazywanie kolejnym pokoleniom, jak ważna jest nasza polska tożsamość, kultura i historia. W listopadowym czasie wspomnień i zadumy w symboliczny sposób okazujemy nasz ogromny szacunek oraz wdzięczność wszystkim powstańcom i żołnierzom poległym, pomordowanym i zmarłym, których groby kryje nasza łódzka ziemia.
XII Piknik Niepodległościowy w Manufakturze
W godzinach od 11.00 do 17.30 na Rynku Włókniarek w łódzkiej Manufakturze odbył się XII Piknik Niepodległościowy. Były pokazy historyczne, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, pojazdy wojskowe, spotkania z wojskiem i innymi służbami mundurowymi. Było można zobaczyć m.in. amfibię MAW i czołg T50. W tym roku nowością był udział amerykańskiej piechoty. Stacjonujący w Polsce żołnierze zaprezentowali czołg M1 Abrams oraz haubicę Paladin. O godz. 13.00 nastąpił punkt kulminacyjny pikniku czyli wjazd na rynek marszałka Józefa Piłsudskiego, którego rolę odegrał Gracjan Kielar z Teatru Nowego oraz wspólne odśpiewanie hymnu. Obchody zakończyły się rozpaleniem harcerskiego ogniska i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Łódzcy uczniowie przygotowali dla mieszkańców biało-czerwone kotyliony, a miasto Łódź – prezentację o roku 1923.
Do niedzieli na Rynku Manufaktury zostanie blisko 20 pojazdów, część z kolekcji Jacka Pniewskiego, między innymi ciężarówki wojskowe, half truck – pojazd półgąsienicowy, amfibia MAW i czołg T50. Także po zakończeniu pikniku będzie można nadal odwiedzać wystawy Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Piknik Niepodległościowy jest okazją do spotkań weteranów, żołnierzy, policjantów z młodym pokoleniem. Każdego roku w wydarzeniu bierze udział ponad 30 instytucji, jednostek wojskowych, grup militarnych, przedstawicieli służb mundurowych i hobbystów. Wydarzeniu towarzyszą pokazy, inscenizacje i wystawy historyczne. Piknik Niepodległościowy w Manufakturze to najbardziej spektakularne wydarzenie związane z obchodami 11 listopada w regionie łódzkim. Odwiedzający w bezpiecznej, rodzinnej atmosferze świętują kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości już dwunasty raz.
ks. ppłk Tomasz Krawczyk
foto: ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej