Triduum Paschalne 2024
sobota, 23-03-2024
Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.
W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Będziemy dziękowali Panu Bogu za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po homilii, zgodnie z tradycją Kościoła, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, odbędzie się w naszej świątyni liturgiczny obrzęd „Mandatum” umycia nóg wybranym mężczyznom. Obrzęd ten oznacza służbę i miłość Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, ale aby służyć. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego „ciemnicą”. Podczas procesji zaśpiewamy hymn: „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 17.00.
W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00. W Wielki Piątek wszystkich wiernych chrześcijan obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich wiernych od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00.
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9.00 do godz. 16.00, co pół godziny.
W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich wiernych zachęcamy do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszej wojskowej świątyni rozpocznie się o godz. 18.00. Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece.
W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. Nie będzie Mszy św. o godz. 8.00. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze św. według porządku niedzielnego.
Na rozpoczynający się czas Wielkiego Tygodnia niech nam Pan Bóg błogosławi.
ks. ppłk Tomasz Krawczyk