WIELKI PIĄTEK 2024
piątek, 29-03-2024
W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
W tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii, czyli nie ponawia w sposób sakramentalny ofiary Zbawiciela. Cała liturgia Wielkiego Piątku oparta jest na schemacie liturgii mszalnej.
Akt pokutny to chwila ciszy. Celebrans leży wtedy twarzą do ziemi przed ołtarzem, który jest miejscem świętym. Ta postawa oznacza szacunek i pokutę. Człowiek z twarzą zwróconą do ziemi przed Bogiem wyraża prawdę o sobie, o swej małości i grzeszności.
Następnie uczestniczyliśmy w liturgii czytań z Pisma Świętego. Ona zaprowadziła nas aż na szczyt Golgoty. Święty Jan Ewangelista pomógł nam przypomnieć sobie wielką miłość, jaką Syn Boga objawił w Wielki Piątek Ojcu przez swe posłuszeństwo, a nam przez dzieło odkupienia.
Kolejna część liturgii przypomina ofiarowanie. Tym razem zamiast chleba i wina Kościół na patenie ustawia prośby skierowane do miłosiernego Boga w starożytnej modlitwie. Ma ona szczególnie uroczysty charakter. Składa się z 10 wezwań, w których kapłan modli się w najważniejszych intencjach Kościoła i świata. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych modlitw Kościoła, obejmuje wszystkich ludzi i ich potrzeby.
Po tej modlitwie nastąpiło podniesienie. Dziś zamiast Świętego Chleba i kielicha wypełnionego Krwią Chrystusa kapłan trzykrotnie podniósł i odsłonił krzyż, a na nim wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa. Upadamy przed Nim na kolana i oddajemu Mu chwałę. Podobnie jak to czynimy w czasie przeistoczenia.
Po tym obrzędzie rozpoczyna się adoracja krzyża, w czasie której wierni podeszli osobiście, by na nim złożyć pocałunek. Jest to wyznanie wiary w nasze zbawienie; wyrażenie szacunku i wdzięczności wobec Jezusa, który tak drogo zapłacił za wybawienie nas od grzechu i śmierci wiecznej.
Wiara przyprowadziła nas do krzyża, a miłość każe złożyć na nim pocałunek. Czynimy to z miłością w modlitwie, rozważając, jak wiele zawdzięczamy Jezusowi Chrystusowi.
ks. ppłk Tomasz Krawczyk
foto: dh. Julia Jatczak