XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
niedziela, 05-11-2023
W drugą niedzielę listopada - 12 listopada br. - Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku będzie on przeżywany pod hasłem „To jest nasz dom”. Wojna na Bliskim Wschodzie, kryzys uchodźczy, napięcia między Żydami a Palestyńczykami czy trudna sytuacja ekonomiczna Libanu zmuszają ludzi do emigracji w poszukiwaniu lepszego życia. Bliski Wschód bez chrześcijan zatraci swoją tożsamość.
- W tym roku wsparciem chcemy objąć cały Bliski Wschód. Upomnieć się o pogrążoną w wojnie Ziemię Świętą, zmagających z potężną biedą mieszkańców Libanu, a także Irak, gdzie w ciągu ostatnich lat dramatycznie spadła liczba chrześcijan. Tam, gdzie codzienny obraz zrujnowanych domów, zbombardowanych miast i cierpiących dzieci, odbiera ludziom nadzieję, potrzeba naszego zaangażowania - wyjaśniło Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).
Jak podkreślono, „Bliski Wschód to dom dla tysięcy chrześcijan”. - Pomoc na miejscu to szansa, by tego domu nie porzucać. Prawo do pozostania zawsze będzie przed prawem do emigracji - wskazała PKWP.
W komunikacie zwrócono uwagę, że mimo wojen, kryzysów, prześladowań wielu ludzi na Bliskim Wschodzie pozostaje w swoim kraju. W najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, dzieci, niepełnosprawni i chorzy - wskazuje organizacja PKWP.
- My was nie prosimy, my was błagamy. Nie pozwólcie, by nasze kraje stały się pustynią – zaapelował do Polaków grecko-melchicki arcybiskup Aleppo abp Georges Masri w komunikacie PKWP.
Abp Jacques Mourad, przed laty więzień tzw. Państwa Islamskiego, dziś arcybiskup Homs, podkreślił, że „świat potrzebuje rewolucji przeciwko przemocy”. - Jeśli ktoś może ją rozpocząć, to właśnie chrześcijanie, świadomi tego, że na Bliskim Wschodzie, targanym przez konflikty i wojny, wyłącznie oni mogą stać się narzędziem pokoju - ocenił hierarcha.
Wojna na Bliskim Wschodzie, kryzys uchodźczy, napięcia między Żydami a Palestyńczykami czy trudna sytuacja ekonomiczna Libanu zmuszają ludzi do emigracji w poszukiwaniu lepszego życia. Bliski Wschód bez chrześcijan zatraci swoją tożsamość.
Dzięki naszemu wsparciu Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie może realizować liczne projekty, których celem jest, aby chrześcijanie pozostali w miejscach, w których żyją od wieków.
ks. ppłk Tomasz Krawczyk